Committees


General Chair

Allen D. Malony, University of Oregon, USA

Program Co-Chairs

Sameer Shende, University of Oregon, USA
Michele Weiland, EPCC, University of Edinburgh, UK

Industry Chair

Manjunath Gorentla Venkata, Oak Ridge National Laboratory, USA

Program Tracks

Algorithms

Chair: Kamesh Madduri, Pennsylvania State University, USA
Vice chair: Guillaume Aupy, INRIA, France
Program Committee:
Ghada Abozaid, Aswan University, Egypt
Emmanuel Agullo, INRIA, France
Petra Berenbrink, Simon Fraser University, Canada
Jee Choi, IBM Corporation
Guojing Cong, IBM Corporation
Ewa Deelman, University of Southern California, USA
Mehmet Deveci, Sandia National Laboratories
Robert Elsasser, University of Salzberg
Minyi Guo, Shanghai Jiao Tong University
Mahantesh Halappanavar, Pacific Northwest National Laboratory
Safia Kedad-Sidhoun, CNAM-CEDRIC, France
Ralf Klasing, CNRS and University of Bordeaux, France
Kishore Kothapalli, IIIT Hyderabad, India, India
Zhiling Lan, Illinois Institute of Technology
Keqin Li, State University of New York at New Paltz, USA
X. Sherry Li, Lawrence Berkeley National Laboratory
Alba Cristina Magalhaes Alves de melo, University of Brasilia, Brazil
Preeti Malakar, Argonne National Laboratory, USA
Loris Marchal, French National Center for Scientific Research
Amrita Mathuriya, Intel Corporation
Ulrich Meyer, Goethe University Frankfurt, Germany
Esmond G. Ng, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Bogdan Nicolae, Argonne National Laboratory, USA
Tapasya Patki, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Dana Petcu, West University of Timisoara, Romania
Veronika Rehn-Sonigo, University of Bourgogne Franche-Comté
Hongyang Sun, Vanderbilt University, USA
Prasad Tadepalli, Oregon State University, USA
Xiaobing Wu, University of Canterbury, New Zealand
Lei Xie, Nanjing University, China
Albert-Jan Yzelman, Huawei, France

Applications

Chair: Dieter Kranzlmueller, Ludwig-Maximilians University of Munich, Germany
Vice chair: David Abramson, University of Queensland, Australia
Program Committee:
David Abramson, University of Queensland, Australia
Ashwin M. Aji, Advanced Micro Devices, Inc., USA
Gabrielle Allen, University of Illinois
Ilkay Altintas, San Diego Supercomputer Center
Rosa M. Badia, Barcelona Supercomputing Center
Richard Barrett, Sandia National Laboratories, USA
Neelima Bayyapu, Argonne National Laboratory
Sunita Chandrasekaran, University of Delaware, USA
Long Cheng, Eindhoven University of Technology, Netherlands
Ann Chervenak, Aerospace Corporation
Andrea Clematis, CNR-IMATI
Ewa Deelman, University of Southern California, USA
Vassil Dimitrov, University of Calgary
Ryan Gosse, US Airforce, USA
Lutz Gross, University of Queensland
Siddeswara Guru, The University of Queensland
Thomas Hacker, Purdue University
Ken Hawick, University of Hull
Guido Juckeland, Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Germany
Daniel S. Katz, University of Illinois; National Center for Supercomputing Applications, University of Illinois
Bastian Koller, High Performance Computing Center, Stuttgart, Germany
Arun Konagurthu, Monash University
Dieter A. Kranzlmueller, Ludwig-Maximilians-Universitaet Muenchen (LMU), Leibniz Supercomputing Centre (LRZ), Germany
Konstantinos Krommydas, Intel
Mingzhe Li, Facebook
Weifeng Liu, Norwegian University of Science and Technology
Wolfgang E. Nagel, Technical University of Dresden
Kengo Nakajima, University of Tokyo
Mai Nguyen, San Diego Supercomputing Centre
Vivek Pallipuram, University of the Pacific
Manish Parashar, Rutgers University, USA
Marc Perache, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission
Omer Rana, Cardiff University
Yogesh Simmhan, Indian Institute of Science
Richard Sinnott, The University of Melbourne
Achim Streit, Karlsruhe Institute of Technology
Douglas Thain, University of Notre Dame
Aaron Walden, NASA Langley Research Center
Hao Wang, Virginia Tech
Jianwu Wang, University of Maryland, Baltimore County
Jing Zhang, Virginia Tech

Architecture

Chair: Ron Brightwell, Sandia National Laboratories, USA
Vice chair: David Donofrio, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Program Committee:
Vignesh Adhinarayanan, AMD
Amro Awad, University of Central Florida
Abdel-Hamed Badawy, New Mexico State University, USA
Jonathan Beard, ARM Ltd
Michela Becchi, North Carolina State University, USA
Ron Brightwell, Sandia National Laboratories
Jose Cano, University of Edinburgh, United Kingdom
Jeanine Cook, Sandia National Laboratories
Lide Duan, University of Texas at San Antonio, USA
Glen Edwards, Micron Inc.
Mattan Erez, University of Texas
Holger Froening, University of Heidelberg
Mark Gardner, Virginia Tech, USA
Roberto Gioiosa, Oak Ridge National Laboratory
Xiaochen Guo, Lehigh University
Howie Huang, George Washington University
Sven Karlsson, Technical University of Denmark
Michael Lang, Los Alamos National Laboratory
Qing Gary Liu, New Jersey Institute of Technology, USA
George Michelogiannakis, Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
Kavitha Madhu, Argonne National Laboratory, Indian Institute of Science, USA
Marco Domenico Santambrogio, Politecnico di Milano
Eric Van Hensbergen, ARM Ltd, USA
Gwendolyn Voskuilen, Sandia National Laboratories
Patrick Widener, Sandia National Laboratories
Daniel Wong, University of California, Riverside
Tao Xie, San Diego State University
Jeff Young, Georgia Tech

Performance

Chair: Martin Schulz, Technical University of Munich, Germany
Vice chair: Marc Casas Guix, Barcelona Supercomputing Center, Spain
Program Committee:
Eishi Arima, The University of Tokyo, Japan
Olivier Aumage, INRIA
Michael Bader, Technical University Munich, Germany
Jean-Baptiste Besnard, ParaTools, France
Daniel A. Ellsworth, Colorado College
Murali Emani, Lawrence Livermore National Laboratory
Thomas Grass, RWTH Aachen, Institute for Communication Technology and Embedded Systems
Simon Hammond, Sandia National Laboratories, USA
Tanzima Z. Islam, Western Washington University
Stefan Lankes, Institute for Automation of Complex Power Systems, RWTH Aachen University
Erwin Laure, KTH Royal Institute of Technology, Sweden
A. Cristiano I. Malossi, IBM
Filippo Mantovani, Barcelona Supercomputing Center, Spain
Harshita Menon, Lawrence Livermore National Laboratory
Shinobu Miwa, The University of Electro-Communications
Dimitrios Nikolopoulos, Queen's University Belfast, United Kingdom
Alejandro Rico, Arm
Roxana Rusitoru, Arm
Kelly Shaw, University of Richmond, USA
Lauren Smith, National Security Agency
Daniele Tafani, Leibniz Supercomputing Centre
Nathan Tallent, Pacific Northwest National Laboratory, USA
Mohamed Wahib, TokyoTech/AIST, Open Innovation Labratory, Japan
Vincent Weaver, University of Maine
Josef Weidendorfer, Leibniz Supercomputing Centre, Germany
Gerhard Wellein, University of Erlangen-Nuremberg

Software

Chair: Olga Pearce, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Vice chair: Peter Pirkelbauer, The University of Alabama at Birmingham, USA
Program Committee:
Hadia Ahmed, Lawrence Berkeley Lab
Janine C. Bennett, Sandia National Laboratories
Taisuke Boku, University of Tsukuba, Japan
Aurelien Bouteiller, University of Tennessee, Knoxville
Patrick Bridges, University of New Mexico
Elisabeth Brunet, Telecom SudParis
Damian Dechev, University of Central Florida
Kurt B. Ferreira, Sandia National Laboratories
J. Garcia, University Carlos III of Madrid, Spain
Rong Ge, Clemson University
Elsa J. Gonsiorowski, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Simon Hammond, Sandia National Laboratories, USA
Marc-Andre Hermanns, Forschungszentrum Juelich, Juelich Supercomputing Centre
Karen L. Karavanic, Portland State University, USA
Sriram Krishnamoorthy, Pacific Northwest National Laboratory, USA
Pierre Lemarinier, IBM
Xu Liu, College of William and Mary
Stefan Marr, University of Kent
Patrick S. McCormick, Los Alamos National Laboratory, USA
Kathryn Mohror, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Shirley V. Moore, Oak Ridge National Laboratory
Cosmin Eugen Oancea, University of Copehagen, Denmark
Catherine Olschanowsky, Boise State University, USA
Swann Perarnau, Argonne National Laboratory, USA
Fabrizio Petrini, Intel Corporation, USA
Amanda Randles, Duke University, USA
Ivan Rodero, Rutgers University
Xuanhua Shi, Huazhong University of Science and Technology
Shuaiwen Leon Song, Pacific Northwest National Laboratory
Zehra Sura, IBM
Carlos Varela, Rensselaer Polytechnic Institute
Da Yan, The University of Alabama at Birmingham, USA

Workshop Chairs

Chair: Federico Silla, Universitat Politecnica de Valencia, Spain
Vice Chair: José M. Cecilia, Universidad Católica de Murcia (UCAM), Spain

Poster Chairs

Chair: Kengo Nakajima, University of Tokyo
Vice Chair: Konstantinos Krommydas, Intel

Steering Committee

Wu Feng, Virginia Tech, USA (Chair)
Rudy Eigenmann, Purdue University, USA
Chita Das, Pennsylvania State Univ, USA
Pavan Balaji, Argonne National Laboratory, USA
David Du, University of Minnesota, USA
Simon McIntosh-Smith, University of Bristol, UK

Publicity Chairs

Local Chair: Barry Rountree, Lawrence Livermore National Laboratory, USA
Local Vice Chair: Siddhartha Jana, Intel, USA

Web Chair

Wyatt Spear, University of Oregon